Taniec jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Gdy słyszymy rytm, często poruszamy ciałem w sposób instynktowny, bo taniec to naturalny sposób na rozładowanie energii, wyrażenie emocji, wytworzenie hormonów szczęścia, poprawienie kondycji. Nic więc dziwnego, że zarówno taniec w parze jak i taniec solo towarzyszy licznym ceremoniom, charakteryzując daną kulturę.
Co takiego jest w tańcu, że wprost nie możemy się bez niego obejść? Przede wszystkim taniec (jako instynktowny ruch, ale też nauka tańca) przynosi wiele korzyści zdrowotnych i społecznych. Dlatego warto zająć się tą formą ruchu – dostępną dla każdego. Nauka tańca jest coraz bardziej popularna, ponieważ dzięki istnieniu wielu technik łatwo jest dopasować właściwą dla siebie. A kiedy już ją znajdziemy, możemy cieszyć się z wielu korzyści trenowania tańca.
Jak taniec wpływa na zdrowie?
Taniec zmniejsza poziom stresu, wpływa dobrze na ludzkie samopoczucie.
Podczas tańca wytwarzają się hormony szczęścia, jednocześnie stres się redukuje, a to wpływa na ogólne samopoczucie człowieka. Czujemy się usatysfakcjonowani, rozluźnieni. Taniec pomaga wyrażać emocje, które trudno nam ubrać w słowa, a to sprawia, że nauka tańca staje się często terapią dla ducha. Dzięki niej pozbywamy się negatywnych myśli, dajemy upust trapiącym nas problemom, traumom. A to oznacza, że taniec pozytywnie działa na mózg! Udany trening wywołuje uczucie spełnienia! Taniec to idealna forma aktywności dla osób poszukujących psychicznego balansu.
Jak taniec wpływa na mózg?
Przy zredukowanym poziomie stresu mózg lepiej pracuje. Taniec jest dla niego formą medytacji. Ale też stanowi dobry trening pamięci (rozwija ją podobnie jak rozwiązywanie krzyżówek). Ponadto ćwiczenia koordynacyjne usprawniają pracę obu półkul.
Jak taniec wpływa na ciało?
Przede wszystkim taniec pomaga spalić zbędne kalorie!
O tym wie chyba każdy! Taniec odchudza, bo to aktywność fizyczna angażująca wiele partii mięśniowych. Podczas zajęć tanecznych zgubisz zbędne kilogramy, a co więcej ujędrnisz i uelastycznisz swoją sylwetkę. W zależności od wybranego stylu w ciągu godziny tańczenia można spalić od 250 do nawet 500 kalorii. Podczas spalania poprawisz kondycję.
Taniec a zdrowie
Należy pamiętać, że lepszy wygląd ciała to tylko jeden ze skutków regularnego tańczenia. Poza poprawą wyglądu sylwetki, taniec przede wszystkim wpływa dobrze na ogólne zdrowie!
W zdrowym ciele zdrowy duch! Utrzymywanie prawidłowej masy ciała to także element wpływający na ogólny stan zdrowia człowieka, jednak trzeba wiedzieć, że poza odchudzaniem, lekcje tańca obniżają ciśnienia krwi, a co za tym idzie usprawniają krążenie. Zmniejszają więc ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca, chorób krążeniowych i innych. Dzięki tańczeniu wolniej się starzejemy, bo organizm jest lepiej dotleniony!
Czego uczy nas taniec?
Taniec usprawnia ciało i umysł!
Treningi taneczne pomagają rozciągnąć, wzmocnić i wyrzeźbić poszczególne partie ciała. Dzięki nim człowiek staje się zwinniejszy, bardziej elastyczny, sprawniejszy. Podczas kursu tańca pracujemy także nad ogólną postawą ciała – przestajemy się garbić (dbamy o kręgosłup), relaksujemy napięcia mięśniowe. Ponadto treningi taneczne poprawiają koordynację, ruchy tańczących osób są bardziej precyzyjne. Uczestnicy zajęć w szkołach tańca mają więc lepszą kontrolę nad ciałem (niż osoby nie uczęszczające na kursy tańca), lepiej zachowują równowagę. Chcesz zachować sprawność fizyczną do późnej starości? Już teraz znajdź dla siebie odpowiedni kurs tańca solo lub kurs tańca w parze i w niezwykle przyjemny sposób zadbaj o ducha oraz ciało!
Co daje taniec dzieciom?
Właściwie to samo co dorosłym! Dzieci także czerpią wiele korzyści psychofizycznych z treningów tanecznych.
Co rozwija taniec u dzieci? Motorykę małą i dużą, a w tym koordynację, gibkość, zwinność, elastyczność, harmonijność ruchów, a przede wszystkim pogłębia świadomość własnego ciała. Ale oprócz stałych pozytywów jest jeszcze kilka ważnych plusów w przypadku zajęć tanecznych dla dzieci. Regularne lekcje uczą systematyczności, wyrabiają poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów. Zajęcia grupowe przyczyniają się do rozwijania dobrych zachowań społecznych, pomagają w nawiązywaniu rówieśniczych kontaktów. Pozytywnie wpływają też na samoakceptację.
Ile czasu zajmuje nauka tańca?
Wszystko zależy od techniki i poziomu, jaki chcemy osiągnąć – niezależnie od tego kiedy zaczynamy tańczyć (jako dziecko czy jako osoba dorosła). Np. solidne podstawy tańca socjalnego (np. bachaty solo lub twerka) są do opanowania zaledwie w kilka miesięcy. Zdarza się, że po kilku miesiącach regularnych treningów nasz taniec wygląda już bardzo efektownie. W przypadku tańca towarzyskiego solo czy tanga argentyńskiego na pewno opanowanie właściwej techniki zajmie nieco więcej czasu. Jeśli myślimy o tańcu sportowym, musimy pamiętać, że wymaga on dużego zaangażowania, inaczej niż w przypadku tańca rekreacyjnego. Na tempo uzyskiwania efektów mają też wpływ początkowe: stany naszego ciała (kondycja, zakresy ruchowe), poczucie rytmu, uwarunkowania genetyczne itd. Najważniejsze, żeby spróbować i dopasować właściwą technikę do swoich warunków ruchowych i do temperamentu. Warto pamiętać, że właściwie każdy taniec wpływa na organizm pozytywnie. Nie trzeba więc być prawdziwym sportowcem czy profesjonalistą, aby cieszyć się dobrymi efektami uzyskanymi dzięki treningom.